יחזקאל קונפינו

12/07/1914
12/08/1998

נולד בפרוודיה, בולגריה
עלה ארצה בשנת 1939 
נפטר בקבוץ חצור, ישראל 

 

בנם של מזל ויוחנן
בעלה של לורה ז”ל
אביהם של הגר, ניצה ז”ל ואמציה
חברה להמשך הדרך של חנה אושרוב ושל וילדיה

 

 

 

קורות חיים:

יחזקאל נולד ב – 12.7.1914 בעיירה פרוורדיה ליד עיר הנמל והקייט וורנה שבבולגריה. את ילדותו המוקדמת בילה בעיירה ואילו את לימודיו התיכוניים המשיך בוורנה בתיכון מסחרי. השכלתו המסחרים שימשה יסוד לפעילותו הכלכלית בקיבוץ. בוורנה הצטרף לתנועת השומר הצעיר ודרכה הגיע לגרעין חקלאי שהכונן לעליה. ההכשרה לעליה התקימה בסדובו – מקום שהיה מרכז לכל הכשרות התנועה. עם גמר הכשרתו עבר לסופיה חשנים אחדות עבר כשכיר בחנות, משכורתו שימשה בסיס לתקציב של ההכשרה העירונית. מטעם התנועה בסופיה הוא פעל במסגרת “החלוץ” והיה הרוח החיה של עליה ב’.
בסוף 1939 הפליגה האניה “טייגר היל” ועליה 1200 חלוצים מכל תנועות הנוער באירופה. משטר המים באניה היה חריף ביותר ואילו יחזקאל היה הממונה על המים.
ב – 1.9.1939 (היום הראשון לפרוץ מלחמת העולם השניה) האניה “טייגר היל” תקעה את חרטומה מול חופי תל אביב. כל תנועות הנוער התל אביביות יצאו לקראת המעפילים ובדרכי מחתרת העלימו את העולים. בדרך זו יחזקאל הגיע לקבוץ מעברות, שם עבד בפרדס ועבודות חקלאיות אחרות. כעבור שנה התנועה החליטה להעביר את הגרעין הבולגרי ממעברות לראשון ויחד עם הגרעין האמריקאי התאחדו עם קבוץ ארץ ישראלי ג’.
בראשון יחזקאל עשה הסבה ועבר לעבודות נגרות. הוא היה אחד ממיסדי הנגריה. לאחר נדודי הקבוץ מבית גן לנגב ומשם לחצור הוא התחבר לגרעין שהחל לבנות בחצור. מאוחר יותר הוחלט שעליו לרכז את וועדת הבניין של הקבוץ. יחזקאל היה זה שהכין את המדרון אל הבריכה, חפר את הבריכה עצמה והכין את השטח של חדר אוכל החדש. הוא בנה את שני בניינ הפאר של הקבוץ: חדר האוכל והמועדון לחבר.
לאחר שנים רבות של עבודה ב”אמן” כמנהל חשבונות יצא לריכוז בניין במועצה. כל הממונים עליו, המהנדסים ובעלי מקצוע שבחו את עבודתו, בצועיו וחריצותו.
יחזקאל עלה לארץ עם חברתו לורה ויחד הקימו משפחה. נולדו להם הגר, ניצה – שנפטרה ממחלה בנעוריה, ואמציה. לורה נפטרה ב – 1967. שנה אחרי פטירתה יחזקאל פגש את חנה ואחרי חצי שנה היא הצטרפה אליו לקיבוץ ותוך זמן קצר הפכה להיות חברה מהמניין וחיה איתו באושר עד הסוף. כל המשפחה מצאו בית חם אצל הזוג.
בערוב ימיו יחזקאל ייסד את סדנת האופנים ובה השגיע את מירב כישוריו: מסירות, שירות אחראי וסבר פנים. כך נזכור אותך יחזקאל.

מלוינה וז’קו.

התחבר אל האתר
דילוג לתוכן