יעקב בר

12/02/1932
26/12/1952

נולד  בפריז, צרפת
עלה ארצה ב-18 למאי 1952
נפטר בקיבוץ חצור, ישראל

.

בן הירש ולאה ברומברג

 

 

קורות חיים:

יעקב נולד ב-12 בפברואר 1932 בפריז. כשהיה בן חמש מתה אמו וקצת אחרי כן, ב-1938, נשלחו הוא ואחיו דוד על ידי האב לגור אצל משפחה אומנת בכפר באלזס.
לאחר שהגרמנים פלשו לצרפת עברו יעקב ודוד ב-1941 לכפר באיזור החופשי בדרום מזרח צרפת. דוד גר אז אצל איכרים ואילו יעקב גר אצל הדודים שהיו באותו מקום. האב בא לבקרם לעתים לא קרובות עד שב-1945 לקחו אותו הגרמנים ושלחו אותו לגרמניה. האב נעלם באושוויץ.
אחרי המלחמה חזרו שני האחים לפריז. יעקב המשיך לגור אצל הדודים, הלך לבית הספר וגמר בית ספר עממי, אך לא הסכים להיות למעמסה ונעשה שוליה לחייט במקום להמשיך את הלימודים.
עם התחלת מלחמת השחרור נכנס יעקב לתנועה ואופקים חדשים לגמרי נפתחו לפניו. הוא השתתף באופן סדיר בכל הפעילויות אם כי באותו זמן עוד לא התבלט במיוחד. אך ב-1951 הלך להכשרה בזט, בדרום צרפת, יחד עם קבוצה קטנה של חברים, ושם התגלו התכונות החיוביות שאפיינו אותו. הוא מילא תפקידים רבים ומרכזיים בחברה.
לאחר ההכשרה באה העלייה.
בדליה, בגרעין המצומצם, גם כאשר פוקדים אותו משברים על גבי משברים, היה יעקב תמיד מוכן לתת לחברה ללא כל חשבון אישי. בחצור ואחרי כן בצבא הוא המשיך להישמר בפני כל חולשה והקפיד על קיום עקרונות התנועה.
יעקב חזר מהצבא. דומה ונפתחה תקופה חדשה ויפה יותר. הוא נבחר כמרכז הפלחה והתמסר מאוד לתפקידו החדש. ופתאום הכל נגמר בלי אפשרות להבין מה קרה.
התחבר אל האתר
דילוג לתוכן