ליוש ברגר

01/01/1890
29/10/1975

נולד בבודפשט, הונגריה
עלה ארצה בשנת 1973
נפטר בקיבוץ חצור, ישראל

 

בנם של בן בור וגיזל ברגר
אבא של טובה ברגר

 

קורות חיים:

ליוש ברגר נולד בסטמר שבקרפטים ב-1890 למשפחת חהסידים. אביו שימש כראש הקהילה. הבית היה בית יהודי דתי, אבל בכל זאת, לאחר שהתיתם מאמו, יצא לעיר הבירה לרכוש השכלה. ואולם הרקע היהודי הדתי המסורתי הטביע את חותמו עליו לכל אורך הדרך.
לאחר גמר הלימודים שירת בצבאו של הקיסר פונץ יוסף. לאחר השחרור בתום מלחמת העולם הראשונה, התחתן ובו ביום פרצה מהפכתו של בלה קון בהונגריה.
מאותה תקופה היו המלחמות מנת חלקו כשל כל בני דורו. רדיפות היהודים בהונגריה התחילו עס מהפכת הנגד של הורטי ולא פסקו עד סיום מלחמת העולם השניה.
ליוש ברגר לא התכחש אף לרגע ליהדותו ולא הקל על חייו הדתיים במאומה אפילו בגיטו ובמצבים הקשים ביותר. שנים רבות עבד כמנהל חברת ביטוח. בזמן השואה הוגלה והוצעד בצעדת המוות של איכמן מבודפשט לוינה. בנס נשאר בחיים וחזר לגיטו. המשפחה היתה מפוזרת: הבנים במחנות ואחד מהם במחתרת התנועה ההונגרית, האם הייתה ב”בית הזכוכית” – השגרירות השוויצרית, והבנות הסתתרו כאריות. הוא יצא מהגיטו באפיסת כוחות עם שחרור בודפשט ב-1945.
שנות השואה שינו את חייו. לאחר אבדן הבנים לא חזר ליכולתו הממשית למרות שחזר לעבודה עד צאתו בפנסיה בשנות ה-60. הוא התמיד בקיום מצוות ולימוד תורה; היה חריף מוח ובעל וזכרון לא רגיל. כל דאגותיו היו נתונות למשפחה ולאהבת היהודים.
כמעט על סף חייו הגיע לחצור כאדם שבור, הסר בית ומנוחה. קשיי הסתגלות עצומים היו לפניו למעשה לא הצליח להתגבר עליהם. לאחר שנתיים במחיצתנו נפטר ב-1975.
הוא היה אדם יהודי גאה היודע את תורת עמו ומתנחם בקבלת הדין.
 
 
התחבר אל האתר
דילוג לתוכן