מאיר אורטס

06/03/1922
23/08/1988

נולד באלכסנדריה, מצרים 
עלה ארצה בשנת 1945
הצטרף לחצור ביולי 1969
נפטר בקבוץ חצור, ישראל 

 

בנם של ליזה ומרדכי אורטס
בעלה של דבורה

 

 

קורות חיים:

מאיר נולד באלכסנדריה שבמצרים. אמו היתה ילידת חיפה שבאה למצרים עם הוריה בזמן מלחמת העולם הראשונה. לאחר מלחמת העולם השניה חזרו הסבים לחיפה ומאיר התארח אצלם כאשר עלה ארצה.
מאיר למד בבית ספר “אליאנס”, בית ספר פרטי ובקולג’ הצרפתי. המשפחה היתה מסורתית; מאיר כפי שאמר, בחר להיות דתי מתוך בחירה עצמית. עד שבגיל מבוגר בן 20, מצא את “השומר הצעיר”. השתלבותו בתנועה היתה מהירה. הוא יצא עם חבריו לגרעין להכשרה בחווה שהועמדה לרשותם על ידי הבעלים היהודי ולאחר תלאות שנגרמו בעקבות רצח הלורד מוין עלה על הרכבת והגיע לחיפה ב- 1 לאוגוסט 1945. שנה בילה עם הגרעין שלו בעין השופט. משם עברו לקומונה ברמת השרון (עם הבטחה לראשי העיר הציונים-כללים שלא יעסקו ב”פוליטיקה”) ומאוחר יותר ירדו לנקודה לא הרחק מבאר שבע חזעלה. עם העלייה על הקרקע בנחשונים היה מאיר מחסנאי המטבח הראשון, תפקיד נועז בתנאי הצנע של אז. הוא היה חבר פעיל ומעורב, בעיקר בפעילות המפלגה.
כאשר התקשר לדבורה הוא בא לחצור ביולי 1969 ואימץ לעצמו את קיבוצו החדש ואת המשפחה. כמעט מיד יצא לפעילות בבחירות בנס ציונה. פעילות פוליטית זו חזרה על עצמה במשך השנים בסניף גדרה, ברחובות ושוב בנס ציונה.
בחצור היה מחסנאי מטבח, מחסנאי “אמן” ולבסוף קיבל על עצמו את ריכוז מוצרי “רוית” מטעם המפעל. הוא היה חבר בועדת הצריכה, בועדת הדירות ובועדה הפוליטית. הן הצבעים שעבדו אתו והן החברים נהנו ממסירותו כאחראי על צביעת הדירות.
לפני כשנה חלה והתלונן על עייפות. לאחר טיפול חזר לפעילות מלאה אם כי המשיך לסבול ממיחושים והרגשה לא טובה לעיתים קרובות. גם בבוקר של יומו האחרון ירד למפעל למרות מיחושיו על מנת לוודא שהכל בסדר. הוא הלך מאיתנו בחטף בערב של ה- 23 באוגוסט 1988.
התחבר אל האתר
דילוג לתוכן