משה נחתומי

08/03/1921
22/08/2017

נולד בידמוב, פולין
עלה ארצה בשנת 1942
נפטר בקיבוץ חצור, ישראל


בנם של פייגה ואברהם נחתומי
בעלה של טובה
אביהם של נדב, אוהד וחגי

 

קורות חיים:

משה נולד  בידמוב בעיירה יהודית קטנה מזרחית לוורשה. בגיל 9 חודשים אביו עוזב את הבית ועולה ארצה.
האם נשארה עם התינוק לבדה. עם קבלת הגט מהאב שבארץ, שודכה האם עם אלמן, אב ל 8 ילדים. המשפחה ידעה מחסור ועוני. משה גדל במשפחה המורחבת עד גיל 13 ונאלץ לעזור לפרנסת המשפחה. כנער צעיר נסע לוורשה לבדו, חיפש עבודות מזדמנות לפרנסתו, לן בגנים ציבוריים, חי חסר-מגן מכל פגעי החיים. בגיל 18 משה וכמה מחבריו מחליטים להתנדב במכרות פחם באורל בברית-המועצות. בתום שנה הם חוזרים לפולין ללא התלהבות מהמשטר הסובייטי.
הכיבוש הגרמני תופס את משה בוורשה. הוא מודאג וצועד ברגל לביתו שבעיירה. בני משפחתו הצעירים מבינים את הסכנה הצפויה, ומחליטים לעבור לברית המועצות.
כפליט פולני נתפס כאוייב המשטר הסובייטי ונשלח לסיביר לעבודות כפייה.
הדרך לסיביר קשה. אין מספיק מזון ומים. משה מגיע לסיביר כשהוא חולה בדיזנטריה.
למזלו, רופא פולני מטפל בו ומציל אותו. הוא עובד במחנה בסיביר עד 1942. בתור אזרח פולני הוא משוחרר ומגוייס לצבא הפולני, הנלחם בגרמנים במסגרת הצבא הבריטי. לאחר מסע ארוך הוא מגיע למצרים ומשם ברכבת לרחובות וממנה משלבים את הגדוד שלו (צבא אנדרס) למחנה הבריטי הממוקם בבני-עייש של היום.
משה יוצר קשר עם אביו הגר בתל-אביב. בהזדמנות מתאימה עורק מהצבא הפולני ומסתתר בתל-אביב. האב נזכר באחיין –יענקל’ה נחתומי, הנמצא בקיבוץ ארץ ישראלי ג’. משה אכן מגיע לראשון ומבקש ממוסדות הקיבוץ לשהות בקיבוץ מספר חודשים.
לראשונה בחייו הוא פוגש יחס אנושי שיוויוני לכל אחד ללא תנאי. הוא מחליט להשאר. משה מתקבל לחברות לקיבוץ.
ב 1942 משה נשלח ליבנאל לפלוגה. לאחר מכן ב 1943 לגבולות, שם הוא נמצא עד עזיבת גבולות ע”י הקיבוץ.
משה בין החברים הראשונים העולים על תל-הרוחות ומתמקמים בבית האריזה בפרדס א’. לאחר העלייה לקרקע מוסרת הסוכנות את הפרדסים הנטושים לקיבוץ וזו התחלה של 40 שנות עבודה בפרדס. 
ב 1952 משה וטובה נישאים. ב 1957 נולד נדב, ב 1961 נולד אוהד וב 1965 נולד חגי. קמה משפחה, וחלום חייו התגשם.
משה ממלא בקיבוץ תפקידים רבים, כמעט ללא הפסקה. מזכיר המוסד ב”צפית”. מרכז ועדת חברים, מרכז ועדת עבודה, מרכז ועדת מסיבות, שתי קדנציות של מזכיר קיבוץ.
לאחר גיל הפנסיה עבד 13 שנים ב”סולבר”. פורש מעבודה בגיל 85.
משה נפטר ב 22.8.2017  בגיל 96.6.
יהי זכרו ברוך!
התחבר אל האתר
דילוג לתוכן