נדב וייזל

10/07/1917
07/12/1942
10/7/1917 – 7/12/1942
 

נולד בקהיר מצרים 10/07/1917
עלה ארצה בשנת 1919
נרצח בהדר הכרמל 7/12/1942, א’ טבת תש”ב


בן שרה-סוניה ואלקנה


קורות חיים:

נדב נולד בקהיר, מצרים, בתאריך 10 ליולי 1917, קרוב לסוף מלחמת העולם הראשונה. אמו, שרה-סוניה לבית ריקלין, היתה ילידת ליטא, חניכת צפת אשר בגליל העליון, ועם סיימה את לימודיה בבית-ספר “אליאנס” בצפת- עבדה כגננת ומורה בטבריה, ואחר-כך בקהיר, מצרים, בשליחות מוסד זה. אביו אלקנה היה מפעילי ההסתדרות הציונית והקרן הקיימת לישראל במצרים – בן למשפחת פליטים אשר גורשו מדרום אוקראינה על-ידי ממשלת הצאר הרוסי, בגלל “תקלה משפחתית”: אבי המשפחה (סבו של נדב) – נולד בירושלים, ב”טריטוריה תורכית”.
כבן שנתיים היה נדב בעלות משפחתו ארצה (ביולי 1919), ירושלימה. לאחר שבע שנים (ב-1926) עברה המשפחה תל-אביבה (אבי המשפחה התקבל לשירות ממשלת המנדט, ועד במכס בנמלי יפו, חיפה, ונמל תל-אביב שהוקם בזמן מאורעות תרצ”ו). בתל-אביב חלה עיקר צמיחתו של נדב.
שני אחיו הגדולים ממנו היו ממייסדי קן השומר הצעיר בתל-אביב. טבעי, איפה, שאף הוא הצטרף לתנועה, וביחד עם אחיו הצעיר ממנו, אברהם, היה מראשונים החניכים.
לאחר גמר בית-הספר היסודי למד נדב שנה אחת בגמנסיה “נורדייה”, ולאחר שנה זו – עבר אל בית הספר החקלאי בכפר הנוער בן-שמן. הוא למד בו במשך שנתיים וסיים בו את לימודיו. גם בבן-שמן חבר נדב אל הקבוצה השומרית- אשר התקיימה בבן-שמן.
כמה חודשים לפני גמר לימודיו בבן-שמן, עברה משפחתו לחיפה, למשך שלוש-ארבע שנים, וכך נוצר קשר בין נדב לבין קן השומר הצעיר בחיפה, בו פעל אחר-כך כמדריך בגדוד “משמר העמק”.
לאחר גמר תקופת בן-שמן- היה נדב לחבר “הקומנה” בתל-אביב. הוא עבד אז כפועל בניין. עם פרוץ מאורעות תרצ”ו-תרצ”ט- היה לשטור-מוסף (נוטר, או “גאפיר”), ושירת ביוקנעם, והתנדב אחר-כך למבצע גדר-הצפון שעל גבול הלבנון. עם התרכזות הגרעין של קיבוץ ארצישראלי ג’ במשמר-העמק – הצטרף אליו. נדב עבר עם הגרעין לראשון לציון, ונשלח משם אל הפלוגה במושבה הגלילית בית-גן. שם חלה בטיפוס, והועבר באמבולנס ממשלתי (בליווי חברו אליעזר ירושלמי) אל בית החולים הממשלתי בצפת- בו בילה את ימי מחלתו והחלמתו בחברת חולים ערביים אשר איימו לרוצחו. (כל מאמצי הקיבוץ להעבירו לחיפה על בתוהו).
פרצה מלחת העולם השניה. נדב התנדב לחיל התותחנים הבריטי, השומר על המפרץ ונמל חיפה.
ביום ב’, כ”ח כסלו תש”ג, ד’ חנוכה, ב-7 לדצמבר 1942, נרצח נדב בהדר-הכרמל, מכדור אקדחו של שודד- חייל בריטי אשר ניסה לשדוד חנות תכשיטים. הדבר אירע תוך מירדף אחרי השודד- הרוצח – ולאחר שנדב תפשו, בבלי דעת כי האויב מזויין.
נדב נקבר בראשון-לציון ביום ד’, א’ טבת תש”ג, 1942.
התחבר אל האתר
דילוג לתוכן