פרידה דביר

06/09/1915
14/01/1995

נולדה בקופצ’ובה, ליטא 
עלתה ארצה ב 1959
נפטרה בקבוץ חצור, ישראל 

 

בתם של לינה ושלמה רבינוביץ’
אשתו של דניאל ז”ל

 

 

קורות חיים:

פרידה (לביץ רבינוביץ) נולדה בקופצ’ובה, עיירה קטנה בליטא, בשנת 1915. אביה היה מגרודנו – סבה היה רב ראשי שם – ואמה מליטא. אמה נפטרה כשפרידה היתה בת 6. היתה משפחה גדולה וכולם עזרו לגדל את הילדים. לאבא היה משק חקלאי ופרידה עזרה לו במשק. היא למדה בבית ספר ליטאי 4 שנים ואחר כך היתה לה מורה שבאה אליהם הביתה שלמדה אותה עברית. היא גם למדה לתפור.
ב-1935 היא הלכה להכשרה של הציונים הכלליים ועבדה שם בחקלאות אבל לאביה היה קשה לעבוד במשק והוא ביקש שתחזור הביתה.
כשפרצה המלחמה פרידה היתה בת 23. במקרה היא היתה בקובנה בביקור אצל אחותה, ויחד עם שתי אחיות וגיס הם ברחו. האב, עוד אחות ואח נשארו בעירה ונספו.
כמו כל היהודים בתקופה ההיא הם נדדו ממקום למקום והגיעו לטשנקט, ומשם לטורקמניה, ושם עבדו בכל מיני עבודות. כשהמלחמה נגמרה היא הגיעה עם אחות אחת וגיס לוילנה ומשם לורשה.
בשנת 1959 היא הגיעה ארצה. בחיפה היו לה קרובי משפחה והיא למדה באולפן לעברית. בביקור אצל בת דודתה בראשון לציון היא הכירה את דניאל ודרכו הגיעה לחצור. עבדה ב”אמן” אחר כך בחדר אוכל ויותר מאוחר בקומונה.
בדצמבר 1991 דניאל נפטר. זו היתה מכה גדולה בשביל פרידה. חברים ניסו לעזור לה בכל מיני דרכים אבל היא כבר היתה חולה והרגישה בודדה ואומללה, בסוף הכניסו אותה לבית הבריאות ואפילו שכרו עבורה אשה מיוחדת לטפל רק בה אבל מצבה הלך והתדרדר ובהתחלת 1995 פרידה נפטרה. היא היתה אשה טובה וחרוצה שעברה הרבה סבל בחייה.

יהי זכרה ברוך.

התחבר אל האתר
דילוג לתוכן