קלאוס טוביאס

02/11/1922
13/11/2011

נולד בדצדורף -גרמניה
עלה ארצה בשנת 1967
נפטר בקיבוץ חצור – ישראל  

 

בנם של סלי ואנה טוביאס
בעלה של מרגוט ז”ל
אביהם של אנדי, קרין ואורלי

 

 

 

קורות חיים:

קלאוס נולד ב 2.11.1922 בעיירה בדצדורף שבגרמניה למשפחה אמידה אשר עסקה בגידול ובמסחר בהמות. עד עליית ה”נאצים” לשלטון נהנתה המשפחה מרווחה כלכלית ושנות הילדות זכורות לו כשנים מאושרות.
עם החלת חוקי הגזע הוצא קלאוס מבית-הספר וסבל מהתעללויות של חבריו לשעבר. הוא נשלח למשפחה יהודית בפרנקפורט ולאחר מאסר אביו ב- 1936 נשלח לדודו בהולנד. כאשר הצליחה המשפחה להשיג ויזה ב- 1938 חזר קלאוס לגרמניה ומשם לארגנטינה.
המשפחה הגיעה לארגנטינה ללא אמצעים כלכליים, וקלאוס נאלץ להפסיק את לימודיו, לצאת לעבוד בכדי לסייע בקיום המשפחה. תלותם של ההורים בו ובאחותו מנע ממנו לממש את שאיפתו לסיים את לימודי הארכיטקטורה בהם התחיל.
לאחר שהצליח להתבסס כלכלית, ולאחר שהוריו החלו לקבל פיצויים מגרמניה, יכול קלאוס לעזוב את הבית ולהקים משפחה.
בשנת 1958 התחתנו מרגוט וקלאוס. ב- 1959 נולד אנדי ושלוש שנים מאוחר יותר נולדה קרין.
ב- 1967, לאחר תהפוכות כלכליות ופוליטיות בארגנטינה, עלתה המשפחה לארץ והגיעה לקיבוץ חצור. ההשתלבות של ההורים בחברה החדשה לא היתה תמיד קלה, אבל ההשתלבות הקלה של הילדים הביאה גם לו וגם למרגוט הרבה נחת וסיפוק מהמהלך שעשו.
לאחר שלוש שנים נולדה אורלי.
רוב הזמן עבד קלאוס באמן בחדר ייצור, ולאחר מכן בחדר הרכבה, וגם לאחר שהפסיק את עבודתו במפעל המשיך להתעניין בנעשה באמן והתרשם מהגידול והפיתוח של המפעל.
כאשר חלתה מרגוט סעד אותה קלאוס במסירות רבה שנים ארוכות.
בשנה האחרונה ירדו תפקודיו ובחודשיים האחרונים היה רוב הזמן מאושפז, כנראה שגופו התעייף, וכמה ימים לאחר שמלאו לו 89 נפרד מאיתנו.
אנדי
התחבר אל האתר
דילוג לתוכן