רחל ארנן

05/01/1926
20/12/2016

נולדה בישראל
נפטרה בקיבוץ חצור, ישראל

 

בתם של חנה ואריה ליכטינגר
אשתו של משה ז”ל
בת זוגו של מורצ’ו
אימם של רונית ז”ל, יעל ויעקב

 

 

 

קורות חיים:

רחל, אמא שלנו, נולדה בחורף גשום ובוצי בחמישי בינואר 1926, כאשר אמה הובלה בעגלה רתומה לשני זוגות פרדות לבית חולים במעין חרוד שבעמק יזרעאל. ביתם הקטנה והמפונקת (כפי שנהגה להגיד) של חנה ואריה ליכטינגר/נהיר, אחותם של רות דוידזון, יהודית פרחי ורפאל נהיר. היא גדלה בבית מאוד סוציאליסטי. אביה היה ממייסדי ומנהגי מפ”ם.
לאחר לידתה המשפחה עזבה את קיבוץ חפציבה ועברה לתל אביב בעקבות פרנסת האב, ומשם לשכונת בורוכוב בגבעתיים. בכתה ד’ עברה המשפחה לגור בירושלים, שם סיימה רחל את לימודי התיכון. בהמשך למדה בסמינר לגננות (מילדותה נהגה להגיד שתהייה גננת). כחברה נדרשה בצו התנועה להצטרף לפלמ”ח ולעזוב את הלימודים, אבל לשמחתה חברה אחרת לקחה את מקומה והיא סיימה את הסמינר.
בסיום הלימודים הצטרפה לגרעין נירים שישב בבאר-יעקב.
קיבוץ ג’ (חצור) שישב בראשון היה זקוק למטפלת, ורחל, שמאוד רצתה לעבוד כגננת, שמחה לקחת את התפקיד.
בטיולים עם הילדים לרפת בחצור הכירה את משה (גם הוא ירושלמי) שעבד שם יחד עם יהודית אחותה, והיא זאת שהחליטה שמשה הוא שיהיה החתן המיועד. ב 1949 משה ורחל מתחתנים ואמא מצטרפת למשפחת הרלינג/ארנן הענפה, שקיבלה אותה באהבה כאחת משבע הכלות לשבעת האחים.
רחל ומשה מחליטים לבנות את ביתם בקיבוץ חצור. נולדים להם 3 ילדים: רונית ז”ל, יעל ויעקב.
7 נכדים: יאיר, אסתר, תאיר, עדי, שאול, אביגיל וארנן.
6 נינים: אלון אייל, אוריה, אמיר, נוהר ואביה.
רוב שנותיה עבדה רחל בחינוך כגננת, ואחר כך כמורה מיוחדת. מאוחר יותר פתחה את עולם המחשבים (בראשית דרכו) לילדי הכיתות.
רחל תמיד היתה אישה אופטימית, אוהבת אנשים ובעיקר ילדים. גם כאשר איבדה את משה בגיל 59 ולאחר מכן את רונית ביתה, לא נתנה לשכול לנהל את חייה. היא גילתה את נפלאות עולם הציור ושקעה לתוכו במלוא התנופה. פרץ היצירה של רחל שהיה מלווה באהבתו ועידודו של מורצ’ו, שהיה לבן זוגה מעל 25 שנים ועד לרגעיה האחרונים. רבות מתמונותיה תלויות בבתי החברים והקרובים, ויזכירו וילוו אותנו תמיד.
בשנתיים האחרונות הלכה והתרחקה מאיתנו כתוצאה ממחלתה.
מלווה באשה הנפלאה ששמרה עליה כל היום וכל הלילה, במורצ’ו הנאמן והאוהב שישב לידה יום יום במשך שעות מחזיק בידה, וכל אוהביה: הילדים, הנכדים והנינים.
בגיל 91 השלימה אמא מעגל חיים עשירים, יצירתיים ומלאי אהבה.
יהיה זכרך ברוך!
התחבר אל האתר
דילוג לתוכן