יהודה סלע

28/04/1918
31/05/2003

נולד בניו-יורק, ארה”ב 
נפטר בקבוץ חצור, ישראל 

 

בנם של רוזה ולואי סילברמן
היה נשוי לרחל ז”ל
אביהם של עפרה ז”ל ועמיהוד

 

 
 

קורות חיים:

יהודה שאנו מכירים נולד כהארי סילברמן בארה”ב. כילד וכנער ב”שומר הצעיר” מחליט על המשך חייו: “אני אהיה חלוץ שיקים קבוץ בארץ ישראל”. ההזדהות של אבא עם משימות הקמת הקבוץ כחלק מהקמת המדינה היתה מוחלטת, בעצם עד יום מותו.
יהודה מגיע לחצור, לקבוץ עליה ג’ בראשון לציון אחרי מסע ארוך שנמשך כמה שנים, תחילה בצבא ארה”ב במהלך המלחמה, אח”כ הוא מגיע לאירופה. לאחר מכן בעליה ב’ בצוות שמפעיל אניית מעפילים ובסופו של דבר עם אניית המעפילים מגיע לארץ.
המראות של היהודים ששרדו את השואה אינם נותנים לו מנוח בהמשך חייו. באירופה באחד האירועים עליהם מספר יהודה: ” שמעתי על יהודים פליטי מחנות ההשמדה בעיר נירנברג בגרמניה שלאחר המלחמה, שזקוקים לעזרה. כחייל התאפשר לי לקחת משאית של הצבא האמריקאי עם נהג. יצאתי לחפש אותם. לאחר חיפוש בכל העיר מצאתי אותם. 21 יהודים שכל רצונם להגיע למרכז ‘הבריחה’ ולארץ ישראל. בעוברנו במינכן פתחנו כולנו באופן ספונטני בשיר ‘עם ישראל חי’ כולם בכו ושרו ‘עם ישראל חי’ “.
על האוניה שמעלה מעפילים, ניצולי שואה, לארץ, יהודה מצלם במשך ההפלגה את המראות. שנים מאוחר יותר הוא ממשיך את מבצע התיעוד של אותן השנים, השותפות באותם אירועים היסטוריים ממלאת אותו. יהודה לומד במכון אבשלום על תולדות ארץ ישראל ומתחבר עוד יותר להיסטוריה של עם שיראל המתחדש בארצו.
כמו רבים אחרים מבני דורו, גם יהודה לא מפריד בין הימים ההרואיים לבין חיי היומיום והכל נראה לו חשוב באותה המידה. (דבר שלפעמים הקשה על סביבתו).
כשיהודה מגיע לקבוץ חצור, קבוץ ג’ בראשון לציון, הוא מקבל את תפקיד הנהג של המשק, כולל נהיגה במאורעות שלפני מלחמת השחרור וממשיך בתפקיד במהלך מלחמת השחרור בנהיגה על המשוריין של הקבוץ.
בקבוץ ג’ יהודה פוגש את רחל פנחסי מגרעין השוה”צ בחיפה. יפים וצעירים הם מתחתנים אך בגלל מחלתה של רחל הם יוצאים לשליחות התנועה בארה”ב ושם נולד עמי. לאחר חזרתם לקבוץ נולדה עפרה ושנינו גדלים ומתחנכים בקבוץ חצור. מאוחר יותר מצטרף אלינו שבתאי כאח מאומץ שהיה לנו כאח בוגר. רחל חייתה וגידלה אותנו עד הגיעה לגיל 53 ואז מחלתה מכריעה אותה. יהודה מתקשה לעכל את האבדה. יותר מאוחר מצטרפת לאה ועד מותו לאה איתו.
עיקר שנותיו עובד יהודה ברפת. דבר המובן מאיליו מבחינתו. תמיד אמר כי ידע עוד בארה”ב שיעודו בחקלאות, בקבוץ, בארץ והכין עצמו לכך.
כתחביב יהודה מצלם ומתעד כל הזמן את חיי המשפחה, המשק ולפני כן את תקופת המלחמה ואת עליה ב’ בה השתתף. יהודה מצלם ומצלם את האירועים המשפחתיים, עורך ומסדר בקופסאות ובכל אירוע משפחתי המקרן מוכן עם הסרט או השקופיות.
יהודה היה שלם מאד עם מפעל החיים פה בקבוץ חצור בו היה שותף. אבא השלים מעגל חיים, הקמת הקבוץ, הקמת המדינה שעימם הזדהה בכל מאודו. היתה לו זכות גדולה להגשים את חלומו ולראותו קורם עור וגידים.
היה שלום, נוח על משכבך בשלום. יהי זכרו ברוך.
עמי, בשם המשפחה.
התחבר אל האתר
דילוג לתוכן